Scholarship Winners

Congratulations to those who have been awarded a DSG Education Foundation scholarship. We are very proud to play a part in their continuing education, and we wish all of our recipients and others who wish to join the trade industries the best of luck.

2023 Scholarship Recipients

Clay Broderson – Centerville, SD
Tyler Payer – Ft Pierre, SD
Bennett Vatnsdal – Bismarck, ND
Billy Anderson – Elk River, MN
Kaylee Getschel – Eau Claire, WI
Zinniel Isaac – Park Rapids, MN
Ryan Strait – Rock Valley, IA
Parker Sission – Harrisburg, SD
McCoy Peterson – Philip, SD
Troy Norden – Miller, SD
Jake Nagel – Frazee, MN
Nkingi Kiruhura – Cedar Rapids, IA
Brodee Gray – Barnesville, MN
Reven Simat – Otsego, MN

2022 Scholarship Recipients

Dylan Batzlaff – Springfield, MN
Caleb Beto – Wahpeton, ND
Samuel Case – Moorhead, MN
Austin Eastman – Odessa, MN
Joshua Entzel – Bismarck, ND
Jake Ficek – Andover, MN
Brody Gwin – Perley, MN
Kevin Hanenburg – Huson, MT
Wilard Infeld – Moorhead, MN
Ben Kwasniewski – Webster, SD
Logan Mathison – Bagley, MN
Alec Meland – Bemidji, MN
Carson Norgaard – Crooks, SD
Caden Rush – Aberdeen, SD
Gavyn Tieszen – Marion, SD

2021 Scholarship Recipients

Trevor Becker – Parker, SD
Austin Beitlich – Stoddard, WI
Joey Bennett – St. Michael, MN
Myles Clements – Phillip, SD
Jacob Deling – Walker, MN
Isaac Ebnet – Graceville, MN
Hannah Fick – Hills, MN
Garrett Hansen – Glenburn, ND
Katie Koehler – Fargo, ND
William Korbein – New Lisbon, WI
Chance Larson – Pollock, SD
Derrick Marasko – Wahpeton, ND
Alec Meland – Bemidji, MN
Benjamin Pommer – Mitchell, SD
Maverick Roller – Port Washington, WI
Daniel Tafoya – Pierre, SD

2020 Scholarship Recipients

Shane Anderson – Hurley, SD
Hayden Andes – Plaza, ND
Wyatt Bradley – West Fargo, ND
Sam Fisher – Henning, MN
Brady Fried – Bismarck, ND
Hayden Hoffarth – Langdon, ND
Brendon Hone – Lennox, SD
Benson Huber – Minot, ND
Blaze Krueger – Dalbo, MN
James McElwain – Minot, ND
Wyatt Nelson – Wahpeton, ND
Kelsey Putnam – Mitchell, SD
William Robson – Clancy, MT
Caleb Schabert – Minnestrista, MN
Garret Schroeder – Groton, SD
Matthew Thompson – Starbuck, MN
Broderick Ulrich – Cannon Falls, MT

2019 Scholarship Recipients

Heidi Frawley – De Soto, WI
Trey Johnson – Spicer, MN
Wyatt Haux – Mina, SD
Issac Joerger – Mayville, ND
Jonah Small – Downers Grove, IL
Wade Schneider – Hogeland, MT
Caleb Schabert – Minnetrista, MN
Riley Sund – Winner, SD
Nathan Jahnig – Hurley, SD

2018 Scholarship Recipients

Brady Fried – Bismarck, ND
Nathan Jahnig – Hurley, SD
Trey Johnson – Spicer, MN
Peyton Livedalen – Rugby, ND
Rease Logan – Gettysburg, SD
Jarod Severson – Platte, SD
Peyton Livedalen – Rugby, ND
Tyler Stark – Mitchell, SD
Josh Taylor – Kimball, SD

2017 Scholarship Recipients

Zach Bonnema – Sioux Center, IA
Eric Larson – Cyrus, MN
Kevin Campbell – Brandon, MN
Ryan Sowada – Holdingford, MN
Trey Johnson – Spicer, MN
Noah Pederson – East Grand Forks, MN
Peyton Livedalen – Rugby, ND
Lane Weber – Hartford, SD
Jarod Severson – Platte, SD
Josh Taylor – Kimball, SD
Drew Schmidtknecht – Fountain City, WI

2016 Scholarship Recipients

Dillon McKinnon – La Crescent, MN
Bryce Wirtzema – Breckenridge, MN
Grant Backes – Osakis, MN
Matt Pease – Pierre, SD
Lane Weber – Hartford, SD
Drew Schmidtknecht – Fountain City, WI

2015 Scholarship Recipients

Dillon McKinnon – La Crescent, MN
Jacob Kadrie – Dilworth, MN
Chad Davidson – Thief River Falls, MN
Christian McGaffey – Brandon, MN
Isaac Magnussen – Roseau, MN
Steven Eberhardt – Aneta, ND
Bryton Ciesynski – Gwinner, ND
Aaron Burckhard – Minot, ND

2014 Scholarship Recipients

Simon Helberg – Moorhead, MN
Mark George – Battle Lake, MN
Bryton Ciesynski – Gwinner, ND
Tyler Uhrich – Grand Forks, ND
Eric Weiszhaar – Aberdeen, SD
Stephanie Sievert – Mitchell, SD
Hunter Vezina – Almond, WI

2013 Scholarship Recipients

Ashley Belvin – Helena, MT
Austin Fiechtner – Wyndmere, ND
Mark Wibe – Rollette, ND
Matthew Zirnhelt – Grand Forks, ND
Alex Bangasser – Sioux Falls, SD

2012 Scholarship Recipients

Adam Hoheisel – Hillman, MN
Dylan Summerville – Breckenridge, MN
Donovan Kristjanson – Grand Forks, ND
Joshua Keller – Pierre, SD
Justin Wipf – Parkston, SD

2011 Scholarship Recipients

Jeremiah Bracken – Warren, MN
Ross Stewart – Grafton, ND
Wade Wright – Armour, SD
Justin Keller – Pierre, SD
Tyler Lau – Armour, SD

2010 Scholarship Recipients

Benjamin Miller – St. Paul, MN
Wade Wright – Armour, SD
Seth Allen – Mitchell, SD

2009 Scholarship Recipients

Kristen Hillrud – Moorhead, MN
Erik Ellefson – Lakeville, MN
Nicholas DeMers – Oakdale, MN
Greg Burmeister – Grand Forks, ND
Jacqueline Thorson – Brandon, SD